Amikor egy reggel-fél-négyes-kelés,
két és fél óra repülőút, sok-sok óra várakozás, egy majdnem lekésett távolsági
busz, vagy négy óra buszonzötyögés és egy (a végállomástól eltekintve) minden
útvonalinformációt mellőző helyi érdekű buszjárat utána este 6-kor megérkeztem
egy teljesen elhagyatott, mezőktől övezett buszmegállóba, egyesegyedül, három meglehetősen
megtömött csomaggal - no akkor tudtam, hogy ez aztán az angol countryside. Aztán ahogy a busz elhajtott, tudatosult
bennem, hogy a sofőrnek teljesen igaza volt, itt bizony korom sötét van és
lassan leesett, hogy mit is akarhatott az alábbi rövid társalgással:
- Biztos, hogy itt szeretnél kiszállni?
- Igen, ez kell, hogy legyen A Hely.
- De,
nem vár rád itt senki. És ha elhajtok, teljesen sötét lesz.
A gyanú mellé némi libabőr is keveredett,
amikor a mellettem lévő sövényben valami motoszkálni kezdett – csak egy sün
vagy rigó, hajtottam el félelmeimet és veszettül elkezdtem átkutatni a táskámat
a fejlámpám után.
| Kiskék úton |
Szerencsére sokáig nem kellett a semmi közepén várakoznom, (bármennyire is
kiváló kiindulópont lett volna ez egy zs-kategóriás horrorfilmnek vagy egy
varázslatos gyerekregénynek), néhány perces várakozás után ugyanis begördült az
FSC várvavárt kisbusza, benne leendő mentorunkkal, Dannel, aki lelkesen
üdvözölt, majd négykerékre pattanva rögvest
továbbgurultunk az oktatóközpont felé, ahol hamarost csatlakoztam a 19 fős
gyakornokcsapat már megérkezett feléhez.
Apropó, 19 fős
társaság! Van itt kérem mindenki: geográfus, környezettanász, bigyológus,
zoológus, béescével, emescével, péhádéval és a közös elhatározással, hogy
igenis szeretnénk gyerekeket okosítani a természetről, izaglmas világunkról -
igenis szeretnénk környezetinevelni. Igazán sokszínű a társaság érdeklődés és
tapasztalat szempontjából is: vannak lelkes madarászok és hobbi-denevérészek,
van aki korábban iskolában tanított, de akad, aki állatkertben volt instruktor
vagy éppen a természetvédelmi hatóságnak dolgozott. Képviseltetve van Skócia,
Wales, Írország és Anglia egyaránt, és jómagam jóvoltából egy cseppnyi
Kelet-Európa is.
Mindent összevetve roppant érdekes a csapat és alig várom, hogy jobban
megismerjem tagjait! =)
És hogy milyen a hely? Hát, képzelj el egy
urasági kastélyt, hatalmas étkezővel, egészen elképesztően puccos nappalival...izé
bocsánat, olvasószobával, rengeteg kacskaringós körfolyosóval és
kitudjahovávezető, szűk lépcsőcskével – amelyek néha csak egy-egy emeletet
kötnek össze, nem vezetnek a földszintről a padlásra. A kastélykához jár egy
templom is, melyhez kötelező jelleggel jónéhány többszázéves sírkő is jutott. Mindez kombinálva a régi épülettel,
nyikorgó-kattogó ablakvetétekkel és esetleg egy kisebb viharral - mint az egyik
este egyik társammal egyedül tartózkodva az épületben megtudtuk – garantál a
lakóknak néhány kissé hátborzongató estét. Arról nem is beszélve, hogy van egy
olyan szoba is, amelyről az a hír járja, hogy valami (vagy valaki?!) kísért ott
időről időre...
A környék pedig egészen idilli: erdőfoltok és
birkalegelők váltják egymást a a szelíd dombokon, a kastélyka mellett pedig egy
sokszázéves csertölgy árnyékában lehet piknikezni a dombtetőn.
Ha ezek után a kedves olvasó azt gondolja,
hogy most csak összetettem legutóbbi igazán angol sorozatélményemet (Downton
Abbey) és a Harry Pottert, az téved, de az tény és való, hogy erősen emlékeztet
a hely Roxfortra (fura lépcsők! Fúriafűz!), főleg, amikor hatvan eleven gyerek
szaladgál le és fel a lépcsőn. A különbség az, hogy ezeknek a gyerekeknek a
kezében nem pálca van, hanem kvadrátok, gumicsizmák, lepkehálók, üvegcsék és
iránytűk.
Íme következzen néhány kép, hogy tényleg
higgyetek nekem! =)
| Nettlecombe Court, teljes pompájában |
| A templom óratornya |
| Báránymennyország |
Szóval mi
jót is csinálunk az első héten, Somerset közepében?
Hát, indukálódunk! Izé, lehet, hogy ez esetben a direkt fordítás nem működik, mindenesetre az első ún. induction week alatt egy kis ízelítőt kapunk az itteni munkából, elintézzük az ügyes-bajos papírmunkát és a mindenféle számítástechnikai hercehurcákat és remélhetőleg jól összeismerkedünk egymással. ;-)
Hát, indukálódunk! Izé, lehet, hogy ez esetben a direkt fordítás nem működik, mindenesetre az első ún. induction week alatt egy kis ízelítőt kapunk az itteni munkából, elintézzük az ügyes-bajos papírmunkát és a mindenféle számítástechnikai hercehurcákat és remélhetőleg jól összeismerkedünk egymással. ;-)
------------------------------------------------------------------------------
"Are you really sure you want to get off here?"
"Yes, this must be the place..."
"You know that if I leave you here it is going to be pitch dark, right?"
And indeed it was. I stood alone with my thoughts and that thing that
was making some rustling noises in
the hedge nearby. Wait... thing, making noises in the pitch dark in the hedge? I
quickly started to look for my torch and told myself that it must be a
blackbird with a terrible daily rhythm or maybe a hedgehog.
| The Little Blue on the go |
Luckily, I did not have to wait
for long: in a few minutes a minibus appeared with the familiar FSC logo on it
and my mentor, Dan hopped out, greeted me and we set off for the few minute
drive to Nettlecombe Court to join my fellow trainees at the centre.
Talking about fellow trainees... So who exactly goes for a traineeship
like this? Well, all sorts of people with all sorts of education (BSc, MSc,
PhD) and interest (geographers, biologists, zoologists, teachers, environmental
professionals, you name it) and with a loads of enthusiasm towards outdoor and
environmental education.
It’s an interesting bunch of
people with different expertise and experience, and I cannot wait to get to
know them better. =)
And how about the place? Well, imagine a mansion with a huge dining
room, a fancy adult drawing room
(sic!), well equipped with labyrinth-like corridors, narrow and wide
staircases. And it does not stand on its own: there is a church and a fitting
yard next to it, complete with some few-hundred-years old tombstones.
The landscape could hardly be
more idyllic: if you look out the window, you can see tiny woodlands and grassy
hillsides dotted with some sheep here and there. And on the top of it, next to
the main buildings, a bit further up the hill, you can admire the landscape
from the shades of an enormous, old, turkey oak – that (in my opinion) looks suspiciuously
like the Whomping Willow from
you-know-which-book (except for you know, it is an oak...).
After reading all this, you might
think that I am just making this up on the go by combining my encounters with
British culture (Harry Potter + Downton Abbey), but you are wrong. Although the
place is quite often full with kids running up and down but they are not
equipped with wands and cauldrons and such, but by quadrats, maps, compasses, pond
nets, notes and muddy!
You still don’t believe it? Here
are some pictures for you then!
| Nettlecombe Court |
| The Nettlecombe Church |
| Oh, the green hills!!! |
And so... what are we doing here?
Well, we are having our induction
week of the Trainee Scheme we all got involved in: we are sorting out technical
and practical things and getting our first glimpses into the organization’s
work and most importantly getting to know each other. Interesting stuff! ;-)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése