Most hogy egy hetet eltöltöttem Nettlecombe-ban, ideje továbbállni – nem árt egy kis holiday, mondjuk valamire tengeparti helyre, mit szóltok például Devonhoz?
No jó, nyilván csak viccelek, de
csak félig: valóban átruccanok néhány hétre a délnyugati csücsök alsó felére, hogy ott aztán mindent alaposan
kifigyeljek és a gyakornoki csapatnak jelentsem a fejleményeket a déli
csücsökből. A gyakornoki programunk szerves részeként ugyanis most a 19 fős
csoportot 2-4 fős kisebb csapatokra bontják szét és azokat a 19 FSC oktatóközpont közül
néhány kijelölt helyszínre küldik három hétre. Ennek az ún. observation placement-nek az a lényege,
hogy több helyről gyűjthessünk tapasztalatot és a legjobb, leghatékonyabb és
legérdekesebb módszereket visszahozzuk és megosszuk egymással.
Így eshet meg tehát, hogy engem és
két társamat a dél-devoni Slaptonba küldenek, ami egy kifejezetten
izgalmas helyen lévő, nagyobbacska központ és meglehetősen jó hírnévvel
rendelkezik.
A néhány száz fős falucska, Slapton egy kiemelt jelentőségű természetvédelmi
terület mellett van (Slapton Ley National Nature Reserve), melynek legnagyobb látványossága Slapton Ley, Délnyugat-Anglia legnagyobb tava, melyet mindössze néhány tíz méternyi földsánc választ
el a tengertől.
A változatos madárvilág miatt sokan jönnek ide mindenféle izgalmas ornitológiai ínyencfalatok után leskelődni (pl. berki poszáta, bölömbika, bíbic, barna rétihéja, és a kevésbé b-betűs réti tücsökmadár vagy az aranylile is megfordul a környéken),
de a tengerpart a vízimádó turistáknak is igazán vonzó, bár belőlük talán
kevesebbet fogunk látni így késő ősszel. Node, majd kiderül, nemsokára érkezik
a képes riport is!
--------------------------------------------------------------------------------------
So, been there, done that, I have been here at Nettlecombe for a week,
time to get going, right? Maybe somewhere warm and sunny, next to a beach perharps...? How
about... South Devon, for example? =)
Ok, I am just kidding, I am not booking holidays yet. However, I am going away to check out another centre and spend my three
week long observation placement at
Slapton.
As part of our trainee scheme our
team of 19 trainees is split up now to small groups of 2-4 people visiting some of the 19
centres of FSC. We are observing the daily life and teaching at these centres for three weeks and then we will come back and feed back the best practices, most useful tips, most exciting
methods to each other.
So this is how I end up
going to the Sunshiny South (which just sounds right after more than two years or Beautiful but Rainy Bergen), to Slapton in South Devon. This centre has a very good
reputation, it is rumoured to be quite big and busy, so it all sounds very exciting!
Also, it is right next to a very interesting protected area that is centred around Slapton Ley, the largest natural freshwater lake in southwest England that is separated from the sea only by a narrow shingle bar. The area has an exciting wildlife (with species like the Cetti's warbler, bittern, golden plover and hazel dormouse) attracting many bird-watchers, but it is also popular amongst tourists and surfers, although I doubt we would find crowds of people at this time of the year. But we shall see, report with photos is coming soon!
Also, it is right next to a very interesting protected area that is centred around Slapton Ley, the largest natural freshwater lake in southwest England that is separated from the sea only by a narrow shingle bar. The area has an exciting wildlife (with species like the Cetti's warbler, bittern, golden plover and hazel dormouse) attracting many bird-watchers, but it is also popular amongst tourists and surfers, although I doubt we would find crowds of people at this time of the year. But we shall see, report with photos is coming soon!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése